+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

Tak jak jste si již zvykli, v našem časopise velmi často uveřejňujeme překlady článků z dob dávno minulých. Toto číslo není výjimkou a v následujícím článku si můžete přečíst tréninkový plán podle chovatele, který si říkal „Fat Bill“. Tak jako každý historický text je potřeba jej vnímat v kontextu, kdy byl napsán. Je jasné, že některé tréninkové metody jsou v dnešní době, slušně řečeno, nestandardní, ale i tak je z tohoto článku vidět, že gladiátoři z minulosti měli před zápasem nadstandardní péči. Tímto článkem chceme také vyvrátit mýty o tom, že by pes před zápasem byl týrán hlady, fyzicky či psychicky. Neberte prosím tedy tento návod jak trénovat svého psa na bull sporty, ale jako důkaz toho, jak se tito psi připravovali v minulosti – a to bez jakýchkoliv příkras či mlžení.


Trénování nebo příprava bulldoga na zápas je vždy individuální podporou. Míra vašeho úspěchu bude záviset na času a úsilí, které jste ochotni obětovat svému psu. Tento keep je založen na předpokladu, že každý je schopen připravit psa na, řekněme, 50% jeho potencionální síly a vytrvalosti. Zkušenější amatér může psa natrénovat na 75%, zatímco profesionál může konstantně dostat psy až na 90% nebo i více jejich potenciálu. Tato metoda vás provede krok za krokem kompletním tréninkovým cyklem pro pracovního psa.

Příprava
Mojí teorií je, že pokud je pes A a pes B na stejné úrovni co se přirozených schopností a game týče a pokud byl na akci pes A lépe připravován (trénován) než pes B, pak by měl pes A vyhrát. A také v devíti případech z deseti se tak stane. V tomto keepu se pokusíme udělat vše možné proto, abychom pomohli našemu psovi zvýšit šance na výhru a zároveň mu v jakémkoliv směru neublížili. Věřím, že pokud v tréninku uděláte pro svého psa o 10 – 15% procent více než váš oponent pro jeho, tak ve čtyřech případech z pěti vyhrajete. Přinejmenším. Rád bych zdůraznil, že jsou to právě ty naprosté drobnosti, které se z dlouhodobého hlediska počítají. Pokud chcete vidět nejlepší výsledky a využít maximální výhody, pak byste měli následovat hlavní kostru tohoto keepu.

Strava a váha
Nejlepší pro psa a nejjednodušší pro vás je držet svého psa maximálně 3 až 4 libry (1,3 – 1,8kg) nad jeho pit váhou. Nadbytečná váha a tuk pouze zatěžují srdce a oběhový systém. Pokud je váš pes více než tři libry (1,3kg) nad cílovou váhou, pak jej ještě než započnete tento keep, dejte na vysoce proteinovou dietu chudou na tuky. Važte svého psa každý den před krmením. Nikdy se nesnažte dát dolů více než jednu libru (0,5kg) za týden. Jakýkoliv rychlejší úbytek váhy by jej oslaboval. Strava by se měla podávat jednou denně a měla by se skládat z kombinace libového masa, cottage a vysoko proteinového psího žrádla. Hovězí krk je to nejlepší maso, které můžete použít. Vždycky maso nechávejte ve větších kusech, aby psovi trvalo déle, než jej stráví. Nikdy svému psovi nedávejte víc potravy, než kolik sní horlivě. Pokud z nějakého důvodu nežere dychtivě, žrádlo mu vezměte a nechte jej o hladu až do dalšího plánovaného krmení – toto mu pomůže obnovit apetit. Vždycky važte nebo odměřujte žrádlo. Nikdy se nesnažte svého psa přivést do akce příliš hubeného, zbytečně by jej to oslabilo. Každý den bedlivě sledujte stolici svého psa, abyste okamžitě odhalili jakékoliv známky problému, jako je krev či průjem. Stolice vašeho psa vám poskytne každodenní indikátor jeho obecného zdraví. Vždy dohlédněte na to, aby měl pes přístup k čerstvé vodě. Balená minerální voda je také vhodná. Po každé tréninku nechte svého psa vychladnout, než jej necháte napít se.

Každý den psovi pečlivě umyjte misky, než jej budete krmit a dejte mu čerstvou vodu alespoň jednou denně. Dávejte svému psovi One-a-Day Vitamin (českou obdobou je například Centrum Multivitamin), železo a polévkovou lžíci Clovite conditioneru (směs vitamínu A, D a B12 určená pro domácí a hospodářská zvířata).

Poznámka pod čarou: Obecným pravidlem je, že nejlepší je krmit v noci. Většina zápasů se odehrává v noci a pro psa je nezbytně nutné být připraven. Žádné žrádlo 24 hodin před akcí. Žádná voda posledních 12 hodin. Snažte se dodržovat pravidelnost krmení, jak jen to půjde. Výhoda krmení v noci rovněž je, že při velkých vedrech vám bude pes lépe žrát.

Trénink
Než začnete s keepem, měli byste po dobu několika dní nebo dokonce po dva až tři týdny se psem dělat deseti či patnácti minutové tréninky. Procházky nebo treadmill jsou ideální. Tyto krátké a každodenní tréninky jej naučí pravidelnosti a pomohou mu zpevnit tlapky. Vždycky dávejte pozor na jeho packy a sledujte, zda nemá nějaká říznutí, odřeniny, či zda se mu neztenčují polštářky. Osobně rád mažu polštářky mastí, abych předešel zraněním, než přirozeně zesílí.

Vždy se vyhněte přetrénování svého psa. Když začne být během tréninku příliš vyčerpaný nebo začne těžce dýchat, zastavte a vychoďte jej, dokud nezačne opět dýchat normálně a lehce. Jak budete postupně navyšovat zátěž, je samozřejmé, že pes bude více unavený, ale vždy by měl objem tréninku zvládat bez větších obtíží. Pokud by nastala situace, že by pes nebyl schopný se adaptovat na předepsaný nárůst zátěže, nechte mu po dobu několika dní takový trénink, jaký je schopen zvládnout. Brzy bude schopen se vrátit k danému tréninkovému plánu. Nezapomeňte, že psi mají své špatné dny stejně jako lidé. Když nebude projevovat radost z tréninku, nechte mu volný den. To mu pomůže vrátit energii a chuť do trénování.

Procházení je jeden z nejlepších způsobů, jak dostat svého psa do top kondice. Pro trenéra je to trochu náročnější, ale vložené úsilí se bohatě vyplatí. Procházkami svého psa nemůžete přetrénovat. Pokud máte čas, tak pět (8km) a více mil denně je ideální. Vždy svého psa před a po tréninku vychoďte alespoň půl míle (800m). To je minimální vzdálenost, která by však stále měla zaručit schopnost top tréninku.

Množství a objem zátěže v tomto keepu by mělo přivést vašeho psa do vrcholné kondice. Ale pokud váš pes bude mít problémy se zvládáním tréninků, měli byste mu zátěž snížit. Pokud máte lenošivého či přímo líného psa, bude to z vaší strany vyžadovat notnou dávku trpělivosti. Pokud máte opravdu líného psa, můžete jej jeden den nechat běžet za kočkou a další den třeba za kuřetem. Nebo můžete experimentovat a možná jednoho dne objevíte zvíře, které má obzvláště rád.

Tento plán tréninků je nejvhodnější, ale měli byste být dostatečně flexibilní, abyste jej upravili na míru a dle potřeb vašeho psa. Pamatujte, že někteří psi prostě mají vrozený větší drive než jiní. Plán je napsán jak v mílích, tak v minutách na treadmill. V případě, že budete používat mill, je nezbytně nutné se ujistit, že se otáčí lehce a bez většího odporu a tím nenutí vašeho psa zabírat příliš silově.

První týden
Neděle – odpočinek. Odpoledne aplikujte 2 ml Combioticu (směs dvou antibiotik k injekčnímu podání, v dnešní době se již nevyrábí a neprodává) a 2 polévkové lžíce Milk of Magnesia (přípravek na bázi laxativa).
Pondělí – 3 míle (4,8km) nebo 15 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Úterý – 3 a půl míle (5,6km) nebo 18 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Středa – 4 míle (6,4km) nebo 21 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Čtvrtek – 4 a půl míle (7,2km) nebo 24 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pátek – 5 mil (8km) nebo 27 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Sobota – 5 a půl míle (8,8km) nebo 30 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.

Druhý týden
Neděle – odpočinek. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pondělí – 6 mil (9,6km) nebo 33 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Úterý – 6 a půl míle (10,4km) nebo 36 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Středa – 7 mil (11,3km) nebo 39 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Čtvrtek – 7 a půl míle (12km) nebo 42 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pátek – 8 mil (12,9km) nebo 45 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Sobota – 8 a půl míle (13,7km) nebo 48 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.

Třetí týden
Neděle – odpočinek. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pondělí – 9 mil (14,5km) nebo 51 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Úterý – 9 a půl míle (15,3km) nebo 54 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Středa – 10 mil (16km) nebo 57 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Čtvrtek – 10 a půl míle (16,9km) nebo 1 hodina. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pátek – 11 mil (17,7km) nebo hodina a 3 minuty. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu.
Sobota – 11 a půl míle (18,5km) nebo hodina a 6 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.

Čtvrtý týden
Neděle – odpočinek. Půl čajové lžičky vitamínu B15, 2 ml Combioticu.
Pondělí – 12 mil (19,3km) nebo hodina a 9 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Úterý – 12 a půl míle (20,1km) nebo hodina a 12 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Středa – 13 mil (20,9km) nebo hodina a 15 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Čtvrtek – 13 a půl míle (21,7km) nebo hodina a 18 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pátek – 14 mil (22,5km) nebo hodina a 21 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12.
Sobota – 14 a půl míle (23,3km) nebo hodina a 24 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.

Pátý týden
Neděle – odpočinek. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pondělí – 15 mil (24km) nebo hodina a 27 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Úterý – 15 mil (24km) nebo hodina a 30 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15, půl ml testosteronu, půl ml vitamínu B12 (tohle bude poslední injekce B12).
Středa – 15 mil (24km) nebo hodina a 30 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Čtvrtek – 15 mil (24km) nebo hodina a 30 minut. Půl čajové lžičky vitamínu B15.
Pátek – 15 mil (24km) nebo hodina a 30 minut. Jedna čajová lžička vitamínu B15, půl ml testosteronu.
Sobota – 15 mil (24km) nebo hodina a 30 minut. Jedna čajová lžička vitamínu B15.

Šestý týden
Neděle – odpočinek. Jedna čajová lžička vitamínu B15.
Pondělí – 10 mil (16km) nebo hodina.
Úterý – 10 mil (16km) nebo hodina.
Středa – 5 mil (8km) nebo 30 minut.
Čtvrtek – procházka 3 míle (4,8km). Jedna čajová lžička vitamínu B15.
Pátek – procházka 2 míle (3,2km). Jedna čajová lžička vitamínu B15, přibližně 24 hodin před zápasem 1 ml testosteronu.
Sobota – odpočinek a naprostý klid.

3 hodiny před zápasem jedna čajová lžička vitamínu B15. Hodinu před zápasem psovi dejte glycerinový čípek, abyste si byli jistí, že se vyprázdní. Pomalu se s ním procházejte až do doby, než nadejde čas psy umýt.

Tenhle keep je připraven na zápas domluvený na sobotní noc. Pokud máte zápas v pátek, začnete o den dříve, pokud máte zápas v neděli, začněte o den později.

Důležité poznámky
Pokud musíte se psem jet více než 100 mil (161km), dělejte pravidelné zastávky a procházejte se se psem 8 až 10 minut. Během keepu byste měli průběžně brát psa na vyjížďky autem alespoň jednou nebo dvakrát týdně. Pokaždé prodlužujte délku vyjížďky. Tohle vašeho psa navykne na jízdu autem a cestování za zápasem pak pro něj bude o mnoho snadnější. Pokud musíte cestovat více než 300 mil (483km), měli byste vyrazit o den dříve, aby váš pes mohl v klidu odpočívat poslední den před akcí.

Nikdy se nepokoušejte připravovat a trénovat začerveného psa. Pes musí být naprosto zdravý. Pokud váš pes měl například měchovce, bude trvat nejméně tři měsíce, než se plně zotaví. Měchovci mají nepříznivý dopad jak na krev, tak na dýchání.

Vitamín B12 může zapříčinit přehřívání psa, pokud jej nepřestanete podávat alespoň 10 dní před zápasem. Pokud budete používat treadmill, vždy během tréninku zůstávejte u psa. Nechoďte se sníst večeři nebo koukat na televizi. Pamatujte, že cokoliv se může pokazit. Nechoďte do zápasu s příliš lehkým psem. Vždy je lepší, když má o libru víc než míň. Všechny injekce jsou aplikovány do stehenního svalu. Aplikujte do levé nohy v úterý a do pravé nohy v pátek, nebo naopak. Vždy umyjte oponentova psa, abyste si byli jistí, že se váš pes neotráví. Kupte si knihu pravidel a řádně ji nastudujte, abyste věděli co a jak. Během tréninků na svého psa promlouvejte, chvalte to a povzbuzujte ho. Často je pohlaďte. Nezapomeňte, že čím raději vás váš pes má rád a čím více vám věří, tím déle a tvrději za vás bude bojovat.

Shrnutí
V trénování nejsou žádná velká tajemství. Každý dogman, který si své psy připravuje sám, vám může potvrdit, že jediné tajemství je oddanost a obětavost.