+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

Pokud si dobře pamatujete, tak jsem se tématu množitelství a největším hloupostem, kterými nás tito lidé ohlupují, věnoval v úplně prvním čísle našeho časopisu před více jak 2 lety. Jelikož doba pokročila, informovanost lidí se zvedla a málokdo již naletí na řeči jako např., že certifikát (papíry) jsou pro APBT zbytečné, protože se jedná o neuznané plemeno, že štěňátko nedostalo certifikát, protože se narodilo jako poslední z vrhu, nebo velmi oblíbené, že se vydáním certifikátu s rodokmenem cena štěněte zněkolikanásobí.

Nechci zde tyto hloupé argumenty jakkoliv vyvracet, myslím, že každý rozumný člověk, který se nad těmito argumenty zamyslí, sám přijde na to, že nemají reálný základ. Možná Vás napadne, proč tedy píši tento článek. Nedávno jsem si přečetl obhajobu jedné slečny ohledně svého „bezpapírového“ vrhu, resp. množitelství jako takového. Ona vynechala výše uvedené hlouposti, které lze snadno vyvrátit, ale přesto byl její závěr pro mne celkem zarážející.

Tato slečna totiž uvedla, že „bezpapírový chov“ existuje, neboť štěňata z „papírových“ chovů jsou drahá a stojí mnohdy více jak 15.000,- Kč a kdyby stála štěňata s registrací méně, nebyl by zde bezpapírový chov. Můžeme si za to tedy my sami chovatelé, že je zde tento problém?

Ačkoliv této slečně na tento argument nikdo neodpověděl a já nechtěl zabřednout do další nekonečné hádky na internetu, rozhodl jsem se, že svůj názor sdělím prostřednictvím našeho časopisu. Argument slečny (čtěte množitelky) je pouhopouhou výmluvou, kterou se snaží obhájit svoji činnost, kterou provozuje za účelem zisku. Množitel nikdy nepochopí a z principu věci ani nikdy pochopit nemůže, jak funguje chov v normální chovatelské stanici.

Nechci zde popisovat, jak vybírají chovné páry množitelé, ale rád bych Vám popsal, jak se vybírají chovné páry v chovatelské stanici. Mnoho chovatelů, kteří se rozhodli věnovat své úsilí, čas a peníze chovu určitého plemene, začínají svoji „kariéru“ nákupem zvířat. V tomto okamžiku mají v podstatě dvě možnosti: koupit si štěňátka, čekat co z nich vyroste a zda dospělý jedinec bude odpovídat standardu daného plemene, nebo si pořídit dospělé psy/feny za mnohonásobně větší cenu a moci na nich chovat téměř okamžitě. Obě tyto možnosti mají svoje klady i zápory. Pořízením štěňat svým způsobem ušetříte finance, které ale investujete do zdravotní péče, krmiva atd. a navíc riskujete, že dospělý jedinec nebude odpovídat standartu daného plemene. Pak Vám nezbude nic jiného, než opět za nemalé peníze koupit štěně, které budete krmit, vychovávat, starat se o něj a doufat, že se dospělý exemplář bude blížit co nejvíce plemennému standardu. A toto se opakuje tak dlouho, dokud Vám z jedné chlupaté kuličky nevyroste jedinec, na kterého budete pyšní, a splní všechny vaše sny.

Druhá varianta (nákup dospělých zvířat) je malinko jednodušší, neboť přeskočíte fázi dospívání zvířat, což Vám ušetří mnoho času a samozřejmě také financí. Na druhé straně pořízení kvalitních dospělých chovných párů není otázkou 15.000,- Kč, ale jedná se o několikanásobně větší investici. Málokdo má samozřejmě finanční prostředky na pořízení více chovných psů či fen, proto i když si pořídíte např. chovnou fenu, stále řešíte otázku, čím ji nakrýt. Zodpovědný chovatel se snaží vždy vybrat to nejlepší, čímž se Vám ale opět zvednou náklady. Znám mnoho chovatelů, kteří se snaží své feny nakrýt těmi nejlepšími psy z Evropy, nehledí na vzdálenost resp. projeté tisíce kilometrů při cestě za krycím psem.
Co chci tím vším říci? Byl bych rád, abyste si uvědomili, že koupí štěněte u chovatele si nepořizujete pouze malé štěně, které Vám jistě bude dělat radost po hodně dlouhou dobu, ale zároveň jste si pořídili výsledek mnohaleté práce onoho chovatele. Mnoha chovatelům trvá řadu let, než se dostanou ke kvalitnímu psovi, či feně. Výběr chovných párů není nic jednoduchého, vyžaduje to spoustu času, pečlivosti a v neposlední řadě i financí. Každý poctivý chovatel, který má na prvním místě prosperitu plemene, Vám potvrdí, že chovatelství není výdělečná činnost. Nejde na ní zbohatnout. A lidé, kteří vydělávají na prodeji štěňat, dělají něco špatně. Samozřejmě mohou mít štěstí a každé zvíře, které se objeví u nich na dvoře, bude kvalitní. Sami si ale odpovězte, jak velká pravděpodobnost to je.

Na konec článku patří vždy zamyšlení, shrnutí a nějaké to moudro. Já tuto část nechám vypracovat Vás samotné. Zamyslete se nad výše napsaným a porovnejte to s tím, jak fungují množitelé. Opravdu si i teď myslíte, že je štěně za 15.000,- Kč drahé? Resp. by mohla být otázka položena jinak: je opravdu štěně od množitele za 3.500,- Kč levné, když dělá opakovaně vrhy, nehledíc na zdravotní či povahovou stránku chovných párů a nezajímajíc se o standard plemene? A to vše s jediným cílem – produkovat co nejvíce štěňat, byť tuto svoji činnost zaobalí do sladkých řečí o tom, jak je jeho fenka úžasná a že chce její perfektní vlastnosti předávat dál…