+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

Bulldog je magický název. Pro mnoho lidí znamená různé věci, neboť je tento název hluboko zakořeněn v našem slovníku. Mnoho z Vás zná přirovnání jako je např. „má odvahu jako bulldog“, „šel do toho jako bulldog“ a mnoho dalších. Thomas Huxley byl známý jako „Darwinův bulldog“, protože to byl bojovník za kontroverzní Darwinovu teorii v polovině 19. století. Všechny tyto přirovnání ukazují znaky plemene, které velmi dobře známe, respektujeme a milujeme.

Když si občas prohlížím recenze na knihy o APBT, musím přiznat, že často nemohu odolat pohledu na hodnocení čtenářů mých knih. Zaujala mne poznámka o mé knize „Truth about the American Pit Bull Terrier“ od čtenářky jménem Erica, kde uvedla: „Mám kolem 65 knih o psech. Milovala jsem čtení již jako malá holka. Tato kniha je jedna z mých nejoblíbenějších.“
Měl bych mimo jiné zmínit, že mi před mnoha lety dva kritici knih řekli, že mé knihy jsou ty nejlepší, napříč celým spektrem psích plemen. Byl jsem z toho nadšený. Jeden z důvodů proč mě tato poznámka nadchla bylo to, že mé knihy jsou výhradně o plemeni APBT, tak abych nebyl hrdý na to, že mé knihy jsou takto chváleny.

Ale zpět k Erice, ve své reakci na mou knihu „Truth about the American Pit Bull Terrier“ mne zarmoutila touto větou: „Jediná věc, se kterou nesouhlasím v této knize je, že Stratton tvrdí o APBT, že je původní bulldog, když je ve skutečnosti kříženec starých časů – bojového bulldoga a teriéra.“

Ačkoliv mne tato reakce nepotěšila, je naprosto v pořádku. Každý se mnou samozřejmě souhlasit nemusí. Popravdě řečeno nikdo neví, jaký je pravdivý příběh původu APBT a proto nikdo nemůže říct že je APBT kříženec mezi bojovým bulldogem a teriérem, či se jedná o pokračovatele původního bulldoga. Na druhé straně si troufám říct, že jsem studoval historii APBT více než kdokoliv jiný. Jediný člověk, který mi mohl v mém studiu konkurovat byl John P. Gordon. Byl to chovatel a velký milovník plemene Stafordšírský bulteriér (SBT) a pokud si dobře vzpomínám byl to britský občan. Byl to velký znalec starého umění a historie plemene SBT. Zastával názor, že původní bulldog vypadal velmi podobně jako dnešní moderní APBT. Jediná věc, která bránila nazvat APBT přímým potomkem původního bulldoga, byl jeho moderní název. Zajímalo by mne, co by říkal na to, že pojem „bulldog“ je používán jako neoficiální název i pro moderní psy v této zemi i po celém světě.

Mnoho lidí po celém světě přijalo myšlenku, že moderní APBT je přímým potomkem a nejlepším zástupcem starodávného bulldoga. Dlouho předtím, než se uznal název pro plemeno APBT, byl jeden z návrhů, aby se naše plemeno nazývalo „American Pit Bulldog“. Byl tam samozřejmě rozpor mezi chovateli a nakonec zvítězil název „American Pit Bull Terrier“. Rád bych také zmínil, že se mi jednou svěřil jeden velmi uznávaný chovatel a milovník plemene Amerického bulldoga s tím, že oba víme, kdo je pravý a původní bulldog. A můžete si být jisti, že neměl namysli své oblíbené plemeno.

Za dobu co žiji jsem viděl vznikat mnoho nových plemen. Kritéria pro uchovnění u těchto nových plemen je jeden – vzhled. Proto většina z nich končí jako výstavní psi. Teorie, že původní bulldog byl po všechny ty roky schovaný a nikdo o něm nevěděl, je součástí vymyšlené historie mnoha těchto výstavních plemen.
Oxfordský anglický slovník uvádí první použití slova „bolddogge“ jako psa, kterého používali řezníci pro zachycení býky. Komentářů k tomuto slovu nebylo mnoho. Byl jsem velmi překvapen, když jsem na toto slovo ve slovníku narazil a začal jsem přemýšlet, jestli původní termín neměl znamenat „pes na býky – bull dog“, ale „odvážný pes – bold dog“. Koneckonců i v současné době se mnoho APBT nebojí velkých a nebezpečných zvířat, jako jsou medvědi, býci a nemluvě o kancích.

Nedávno jsem se díval na DVD film, který jsem viděl poprvé před mnoha lety: „A Man for all Seasons“. Byl to příběh o zásadovém muži, Thomasi Moreovi, který byl nakonec popraven, protože se vzepřel výnosu krále Henryho VIII. Byl to uznávaný občan, byl aktivní v kultuře a byl uznáván za intelektuála. V jedné scéně kritizuje jednoho svého přítele za to, že tráví moc času ve studiu náboženské teorie a přitom by se měl věnovat studiu rodokmenů jeho buldogů. Okamžitě jsem zpozorněl. Bohužel to byl jen film, takže jsem nemohl použit tuto scénu v obhajobě mé teorie. Ale jsem si jist, že buldoci existovali již v předalžběntínské době. Byli ale voláni „bull dogs“ nebo „bold dogs“? To je něco co nikdy nezjistíme a nebudeme nikdy vědět, ale je zajímavé o tom spekulovat.

Další záhadou je, jak se pojmenování „buldok“ stalo jakýmsi synonymem pro naše plemeno. Je používán minimálně dvě století pro naše plemeno, i když jen neoficiálně. Velký chovatel William J. Lightner mi kdysi řekl, že jeho otec měl tyto psy před občanskou válkou. Překvapilo mne, že psi byli v naší zemi tak brzy – což je v rozporu s mnoha jinými teoriemi. Také mne překvapilo, že tito psi byli nazýváni buldoci – dokonce již v té době. Samozřejmě, že v té době docházelo ke křížení původního bulldoga s teriéry, tak vznikl např. bulteriér. Pokud se zaměříte na obrazy, které byly dokončeny kolem roku 1890, zjistíme, že původní bulteriéři měli zkrácený nos (typ brachycephalic), takže je pravděpodobné, že byl do chovu použit právě tento typ buldoka – typ, který byl vyšlechtěn pro vzhled.

Pokud jde o teriéry, tito jsou špatně definováni. Ačkoliv např. Bostonský Teriér je nazýván tímto jménem, není zahrnut ve skupině teriéři (ve výstavních kruzích). Při formování bostonského teriéra chtěli chovatelé toto plemeno nazývat „Boston Bull Terrier“ ale bylo jim zakázáno používat tento název – ačkoliv byli typickými představiteli bulteriérů té doby. Je zajímavé zjištění, že v historii byli malí buldoci velmi často nazýváni teriéry. Buldok byl považován za velkého loveckého psa, jehož držení bylo pro rolníky zakázáno. Teriéři byli obecně pokládáni za malé psy, kteří se často používali na ratting (lov krys či jiných malých hlodavců) a tak jim nemohli tyto psy odebrat či jejich držení jakkoliv zakazovat.

V každém případě je to naše plemeno, které dnes dělá všechnu práci, kterou dříve dělal původní buldok (lov divočáků,…). A ano, i v dnešní době se používá na boj, ale to jsou věci, o kterých se mluví šeptem. Jedním z důvodů, proč vznikl chaos v názvu buldok v 19. století je pravděpodobně ten, že existovali dva typy buldoků (pit bulldog a brachycephalic bulldog). Anglie z buldoka udělala svůj symbol, i když obvykle se zobrazuje buldok výstavního typu (se zkráceným čumákem). Ale měl to být původní buldok (bojový), jak si jinak vysvětlit pojmenování Huxlyho jako „Darwinova buldoka“.

Z mého pohledu je legrační přehlídka buldoků na výstavě, někdy nazývaných jako Angličtí buldoci. Je zřejmé, že se jedná o potomka starého původního buldoka určeného k lovu či boji proti jiným buldokům. Jediný rozdíl je selektivní šlechtění. Naše plemeno je chováno stále pro výkon (lov prasat, pasení dobytka, tah břemene a podobně), zatímco Angličtí Buldoci byli chováni pro jeho zvláštní vzhled. Důsledkem je, že moderní Anglický Buldok nemůže pracovat či sportovat jako jeho dávní předkové. Kvůli tomuto rozdílu jsem kdysi doufal, že se pro naše plemeno uchytí název buldok.

Richard F. Stratton