+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

V následujícím článku jsme pro Vás přeložili text z dob dávno minulých, který se zaobírá tématem hodně ožehavým: game testem. Historické články na podobné téma můžete najít v mnoha knihách zabývajících se historií APBT např. v knihách od p. Colbyho, v knize „Na křižovatce pravdy“ nebo v knize „Tělo z ocele, srdce ze zlata“. Autor textu, který jsme pro Vás přeložili, přistupuje ke game testu malinko jinak. Z jeho slov je cítit respekt a láska ke psům, autor nepohlíží na psy jen jako na stroje, ale jako na živé bytosti. Tím je tento text ve srovnání s ostatními tak unikátní.

Redakce našeho časopisu se v žádném případě neztotožňuje s používáním APBT k nelegálním účelům. Sérií těchto článků se Vám snažíme přiblížit historii našeho plemene tak, jak ji viděli a prožívali staří chovatelé. Samozřejmě, že z dnešního pohledu se jedná o nesmyslnou zábavu, ale na druhou stranu je důležité poznat historii našeho plemene, čímž snad široké spektrum majitelů těchto úžasných psů pochopí povahu svých psů a vyhnou se chybám ve výchově a přístupu k nim. 

Však jak jinak chcete pochopit plemeno APBT a jeho úžasnou povahu, než tím, že se dozvíte něco o historii, která toto plemeno po staletí utvářela.


Podle mého názoru je game test velmi důležitou součástí chovu Amerického Pit Bull Terriéra (APBT). Osobně si myslím, že mnoho chovatelů nepochopilo význam game testu. Také si myslím, že bylo napsáno mnoho špatných informací a způsobů testování game u těchto psů. Příběhy, které Vám budou mnohdy chovatelé vyprávět o game testech svých psů jsou často přehnané nebo se jedná o lži. Budu psát o tom, proč se domnívám, že by měli psi podstoupit game test a hlavně jak by měl vypadat. Budu rád, pokud tento článek některým čtenářům pomůže a dozví se něco užitečného. Budu zde psát zkušenosti, které jsem nasbíral za 20 let praxe, kdy jsem za tu dobu vlastnil 60 psů. Nikdy nezměním své názory kvůli jinému chovateli a nečekám, že nějaký chovatel změní své názory kvůli tomuto článku. Tento článek je určen pro ty, kteří se stále učí a chtějí se dozvědět nové věci.

Co je game test?

Chtěl bych popsat game test jako velmi těžkou zkoušku, která trvá 30 a více minut. Jedná se o test, ve kterém bude Váš pes zraněný, unavený a pokud možno by měl být v horším postavení. Účelem game testu je zjistit, jak se Váš pes chová a co udělá, když je unavený a permanentně v nevýhodné pozici a jak se zachová, když je zatlačen ve svém rohu. Na všechny tyto otázky Vám odpoví právě a jedině game test. Díky němu poznáte pravé bojové vlastnosti Vašeho psa a i např. jeho fyzický potenciál, dýchání… Game test by nikdy neměl být proti soupeři opačného pohlaví. Ujistěte se, že Váš pes dostane jako oponenta zkušeného a o několik kilo těžšího psa, ale nepřehánějte to!

Proč je game test důležitý?

Jedním z důvodů pro podstoupení game testu je zjištění, jak se bude pes chovat v pro něj nepříjemných situacích. Myslím si, že čím je pes lepší bojovník, tím menší je nutnost udělat test. Například, pokud máte psa, který v malých testech (rollech) snadno poráží oponenty stejné velikosti, nejspíše zvládne i své soupeře v oficiálních zápasech. Pravděpodobně ani nebudete potřebovat, aby byl tento pes extrémně game, a přesto vyhraje svůj zápas, protože bude většinu času ten, který udává tempo a bude tím ve výhodě. Ale co se stane, když narazí na soupeře, který je stejně dobrý? Pak právě rozhoduje jeho game – vůle vyhrávat i za nepříznivých podmínek. Dalším důvodem pro podstoupení game testu je touha použít daného psa pro další chov. Každý pes nebo fena mohou být využiti v chovu, ale měli by prokázat několik vlastností v ringu: vytrvalost, schopnost účinně bojovat a game. Pokud Vám tyto schopnosti neukázali, nikdy by neměli být použiti v chovném programu. A to bez ohledu na kvalitu odchovu těchto jedinců.

V jakém věku podstoupit game test?

Myslím, že pes by měl být minimálně 2 roky starý a mentálně vyspělý. Samotnému game testu by měly předcházet minimálně čtyři zkušební testy, ve kterých by Vás měl pes přesvědčit, že je na game test vhodný. Samozřejmě nemůžete tyto rady brát doslova, jsou jedinci, jejichž mentální vývoj je opožděný a dospívají mnohem déle, než ve dvou letech. Váš pes by měl být dokonale zdravý, protože test bude klást nároky na jeho srdce i oběhový systém. Rovněž by měl být štíhlý, ale neměl by být připravován jako na oficiální zápas. Jak jsem již napsal – jedním z důvodů proč se psy podstupuji game test, je to, že chci vidět, jak se budou chovat, když se unaví. Pokud bude pes natrénovaný, bude to trvat mnohem déle, což je zbytečné. Game test se používá také pro zjištění, jak je na tom pes s dýcháním. Uvidíte jej v přirozeném stavu a ne jako při zápase, když jsou výkony psa pozitivně ovlivněné půlročním tréninkem. Když to napíšu jednoduše, game testem se odhalí každá slabina Vašeho psa.

Jako soupeř by se měl používat pes zkušený, těžší, ale ne moc dobře kousající. Jsem přesvědčen, že většina psů odmítne dále bojovat, protože jsou unaveni a na dně, a ne proto, že jsou hodně pokousáni. Cílem by přeci mělo být otestovat game Vašeho psa a ne dolámat mu kosti nebo ho nechat zabít. Při svých game testech se také snažím zabránít vzájemnému zákusu do tlam psů, aby nepřišli o žádné zuby.

Vždy byste měli mít game test pod kontrolou. Nezapomeňte, jedná se o test, ne o oficiální zápas. Měli byste mít jasnou představu jak budete svého psa testovat. Znovu opakuji – vyberte soupeře stejného pohlaví, o pět liber těžšího, dobrého zápasníka, ale ne příliš tvrdého kousače. Ujistěte se, že máte u sebe hodinky nebo stopky, abyste věděli, jak dlouho game test trvá. Pokud trváte na tom, že chcete zjistit, zda je Váš pes Dead Game, počítejte s tím, že tento test pravděpodobně skončí smrtí Vašeho psa. Mohu Vám zaručit, že mrtvý pes je Vám k ničemu a již s ním vícekrát zápasit nebudete. Mrtvého psa taktéž nelze použít do chovu. Proto, jak jsme si řekli, cílem je otestovat game Vašeho psa. Nic víc, nic míň.

Každý rok umírá při game testech mnoho psů jen díky neznalosti chovatelů. Vždy to komentují stejně: „Sakra, byl to nejlepší game pes, co jsem kdy měl. Škoda, že jsme ho nechali v game testu tak dlouho, teď jsem o něj přišel…“. Nechat svého psa zemřít v game testu umí každý hlupák, proto je jen na Vás aby k těmto nehodám nedocházelo. Když vidím psa v tvrdém třicetiminutovém testu, tak Vám jsem schopný říct, zda-li je ten pes game či nikoliv. Občas to samé poznáte i v patnáctiminutovém testu. Mám schopnost poznat, zda-li je pes game, aniž bych ho musel nechat dostat se až na práh smrti či dokonce nechat jej zemřít. Naučil jsem se, co mám hledat, čeho si všímat. Tento svůj postup jsem aplikoval velmi často a nikdy jsem se nemýlil. Ano! Pár psů, o kterých jsem si myslel, že jsou game, pak v tvrdém zápasu prohráli, ale 98% mých psů byli tací, jak jsem je odhadl. Může se to zdát jako vychloubání, ale mám možnost si všimnout game u psa, aniž bych riskoval jeho život, což bývá u ostatních chovatelů zvykem.

Také znám mnoho zkušených chovatelů, kteří Vám neřeknou, zda je jejich pes game, dokud jej neuvidí stát na prahu smrti. Pokud nemáte zkušenosti nebo odhad na to, abyste u svého psa určili, zda je game při game testu, pak se obraťte na někoho zkušenějšího. Jistě Vám rád poradí a pomůže.
Zde jsou některé poznatky, kterých jsem si všiml u psů při game testech:

  • Pes, který je game, si vždy myslí, že vyhrává, i když je to ve skutečnosti naopak. Vždy a neustále se snaží vyhrát.
  • Když je pes odnesen do svého rohu (např. při scratchi), vždy se snaží najít pohledem svého soupeře a snaží se dostat z držení handlera s jediným cílem: dostat se k soupeři.
  • Scratche jsou rychlé, přímé, tvrdé.
  • Za každou cenu se snaží držet zákus.

Chovám psy a zápasím s nimi podle tzv. Cajun pravidel. Mnoho psů může během zápasu projevovat znaky, které se nám nemusí líbit. Mohou kňučet, stáhnout ocas, ježit srst na zádech… ale pokud chtějí stále bojovat a jejich scratche jsou přesvědčivé, mohou vyhrát. Na druhou stranu můžete vlastnit opravdové zápasnické eso, které soupeře k ničemu nepustí, bude udávat tempo zápasu, ale pokud selže při scratchi, prohrává. Viděl jsem mnoho zápasů, kdy vyhrál pes, který byl hodně pokousaný a unavený a poražený na sobě neměl skoro ani škrábanec. Proč? Protože prohrávající pes scratchoval jako ďábel a vyhrávající pes nikoliv. Váš pes může mít ty nejlepší schopnosti pro boj na světě, ale pokud nescratchuje, prohráli jste. To je také důvod, proč je pro mě důležité, jak se pes chová ve svém rohu před scratchem. Když pes zaváhá při scratchi, ztrácím v něj důvěru. Váhání při scratchi, či pomalý scratch je jen krůček k tomu, že Váš pes příště neodscratchuje vůbec. Měl jsem to potěšení sledovat při akci dva velmi dobré psy, a když jsem v třicáté minutě na scratchi viděl psa, jak řve, snaží se vyprostit z úchopu handlera a dostat se na svého protivníka, cítil jsem v kostech, že je game. Cílem game testu je zjistit, zda tuto vlastnost pes má. Rozhodně není cílem testu psa zničit. To není vtip! Viděl jsem velmi dobré psy zničené zbytečnými game testy. Sice prošli drsným sítem testů, ale už nikdy nebyli ani zdaleka tak dobří jako před těmito testy.

Dívejte se na game test pozorně a když je Váš pes již unaven a to tak, že se nemůže ani bránit, měli byste test ukončit. Postavte psa na scratch, a tak zjistíte, že je pes game. Pokud jste nezkušený, obraťte se na nějakého zkušenějšího chovatele, který Vám s game testem pomůže. Ale ujistěte se, že se jedná o čestného člověka a ne podvodníka, jehož zájmem je Vás podvést.

Když jsem poprvé testoval své psy, měl jsem takzvaného „kamaráda“, který mi radil, jak má takový game test vypadat. Tento muž měl mnohem více zkušeností jak já a tak jsem jeho rady poslouchal. Na testy mi jako oponenta vždy přinesl velmi tvrdě kousajícího a mnohem těžšího psa než byl můj vlastní. I když jsem si byl po dvaceti minutách téměř jistý, že můj pes je game, tento člověk mě přesvědčoval, abych svého psa nechal dalších dvacet minut v testu. Časem mi ale došlo, že tento člověk sám své psy tak tvrdě netestoval a chtěl jen zničit mé psy, aby mi mohl potom prodat jeho vlastní štěňata.

Domnívám se, že některé návody ke game testům publikované v mnoha známých knihách, jsou zbytečně tvrdé. Např. kniha: „Thirty Years with Fighting Dogs“ doporučuje velmi tvrdý game test. Autor této knihy píše, že byste na game test měli používat velmi tvrdě kousajícího psa, mnohem většího než Váš vlastní pes. Dokonce radí, po 20 minutách vyměnit soupeře za jiného, čerstvého psa a test provádět dalších 20 minut. Autor této knihy tvrdí, že pokud i po těchto čtyřiceti tvrdých a náročných minutách bude Váš pes scratchovat, stojí za to s ním jít do oficiálního zápasu. Souhlasím s ním, že pes, který projde tímto game testem, bude výborný bojovník, ale jen za předpokladu, že se uzdraví a přežije to.

Mnohokrát jsem viděl používat na game test dva psy. Já osobně si nemyslím, že je to dobrý nápad. Pokud Váš pes bojoval s prvním psem 20 nebo více minut, je příliš unavený na to, aby dokázal rovnocenně bojovat dalších dvacet minut s čerstvým psem. Od druhého psa dostane mnohem větší výprask, než by dostal v oficiálním zápase. V zápase přeci bojuje jen s jedním protivníkem, proč tedy na testování používat psy dva? Mnoho velmi dobrých psů by s druhým psem ani nebojovalo, byli by velmi zmateni výměnou soupeře. Vše co potřebujete k otestování svého psa je jeden kvalitní, těžší soupeř, nic víc. Takto tvrdý test, by měl pes podstoupit jen jednou. Slyšel jsem o několika psech, kteří prošli game testem čtyřikrát i pětkrát. To je šílené! Otestujte si svého psa jen jednou a nikdy více s ním game test nepodstupujte. Game test je pro psa mnohem náročnější, než oficiální zápas. Psi, kteří prošli čtyřmi game testy, mohli vyhrát čtyři zápasy. Ale jelikož byl jejich majitel hloupý a neměl odvahu, mohou být všechny jejich šance na výhru v oficiálním zápase sníženy.

Věřím, že mnoho chovatelů Vám bude o svých psech lhát a budou přehánět v líčení game testů jejich psů. Koneckonců jste tam nebyli, když své psy testovali, tak Vám nezbyde nic jiného, než věřit jejich slovům. Když jeden chovatel říká, že rolloval svého psa se psem o deset liber těžším a to třicet minut, tak další verze je ještě o něco zajímavější. To se dozvíme příběh o tom, že na svého psa použil při game testu tři různé oponenty, a jeho pes vytrval hodinu a půl. Obecně platí, že čím tvrdší game testy jsou v těchto příbězích vylíčeny, tím větší pravděpodobnost je, že se jedná o lži zajišťující dobré jméno psů, či samotných chovatelů.

Mnohokrát jsem slyšel o psovi, který prošel neuvěřitelnými game testy, nikdy neudělal špatný pohyb a scratchoval jak raketa. Tento pes měl dva nebo tři zápasy bez tréninku (off the chain), kdy nebyl žádný z těchto zápasů kratší jak dvě hodiny. Pak ten samý pes v oficiálním zápase vzdává ani ne za necelou hodinu. Jak je to možné? Je to jednoduché! Tento pes nebyl nikdy tak tvrdě testován. Všechny game testy byly vymyšlené. Byl jsem přítomen několika game testům a viděl jsem, co se skutečně stalo. Po nějakém čase jsem pak slyšel naprosto odlišné informace, než které jsem viděl na vlastní oči.

Nikdy nevěřte tomu, co slyšíte o jiném psovi. Většina těchto příběhů jsou hlouposti. Pokud budete testovat štíhlého, zdravého psa (samozřejmě nenatrénovaného) proti mírně většímu a zkušenějšímu psovi, měli byste vědět po 30-40 minutách jestli je game, či nikoliv. Pokud budete opatrní, můžete se dozvědět, zda-li je Váš pes game, aniž byste o něj přišli a museli si hledat nového psa se všemi zuby.

Mnoho odchovů z mé chovatelské stanice prokázalo svůj game v mnoha zápasech, často trvajících dvě až čtyři hodiny. Nikdy jsem psa netestoval proti více psům, ani žádný můj pes neprošel testem, který by trval déle než 45 minut. Pokud máte v plánu testovat psa, který je starší šesti let, mějte na paměti, že nemohou být testováni tak tvrdě jako mladí psi. Pokud tedy nechcete ohrozit jejich zdraví.

Rád bych poukázal na to, jaký je pro Vašeho psa rozdíl mezi malými testy a game testem. Testy, které předchází game testu, jsou důležité. Je to jakýsi „vzdělávací proces“ pro Vašeho psa. Game test je naopak „vzdělávacím procesem“ pro Vás. Testování (rollování) předcházející game testu má psa postupně naučit, s čím vším se může v ringu setkat, aniž by to pro něj mělo být jakkoliv namáhavé – tyto testy by ho měly v první řadě bavit. Při game testu se pak učíte Vy. Poznáváte, co Váš pes udělá, když věci přitvrdí, protože game test by měl být pro Vašeho psa velmi náročný. Když to řekneme jednoduše, v rollu by pes měl být schopen rozvíjet svůj styl a získávat zkušenosti proti široké škále soupeřů, ale nemělo by to pro něj být jakkoliv náročné. V game testu by pak Váš pes neměl mít žádnou výhodu, ba právě naopak – pokud jej zvýhodníte, ve skutečnosti mu škodíte. Což je také důvod, proč mnoho lidí volí místo game testu raději oficiální zápas. Já osobně jsem pro to, aby game testem prošli psi, kteří neukáží dostatek schopností v normálních testech. Myslím tím, že pokud je Váš pes v testech naprosto fenomenální, proč těmito schopnostmi plýtvat na game test a nejít do oficiálního zápasu? No myslím, že je to téma na zamyšlení a každý na to jistě bude mít svůj názor.

Každopádně, jakmile Váš pes projde testy a ukáže se být velmi slibným, je potřeba s tímto psem podstoupit game test nebo zápas. Pokud je Váš pes dobrý, doporučuji Vám, abyste s ním šli rovnou na zápas. Je ale důležité vědět o Vašem psu co nejvíce a je tedy jen na Vás, jak se rozhodnete. Jen Vy znáte pravé kvality Vašeho psa, a pokud na něm hodláte chovat, měl by být řádně prověřen. Jak jsme si již napsali v předcházejícím článku, pes před game testem potřebuje nejméně čtyři krátké testy (proti různým oponentům, různých stylů), při kterých Vás musí přesvědčit, že je schopen ustát game test. Při game testu uvidíte na Vašem psovi celou škálu jeho vlastností – dýchání, inteligenci, jak se přizpůsobí vzniklé situaci, jak scratchuje, jak se chová ve svém rohu a to hlavní: jeho game.

Důvod, proč jsem řekl, abyste se svým psem nepodstupovali game test několikrát, je ten, že jsem viděl mnoho lidí, kteří svého psa pouštěli do game testu po měsíci znovu a jako důvod uvedli, že si nebyli jisti, zda svého psa otestovali dostatečně tvrdě. To znamená, že majitel psa nevěří svému úsudku a pravděpodobně svého psa prohlásit game. Tito lidé se bojí, že se spletou a utrpí tím jejich pověst před jejich vrstevníky. Proto testují svoje psy znovu a znovu – tzv. pro jistotu. Pochopte, že neexistuje žádná jistota ani žádný test, který Vám na sto procent řekne, že Vašeho psa nikdo neporazí a že Váš pes neodmítne scratchovat. Vždy se jedná o sázku do loterie. Dokonce i takové esa jako je GrCH Sandman a GrCH Texas prohráli a odmítli scratchovat. A to jen proto, že narazili na ty správné psy. Znamená to, že Texas nebo Sandman nebyli dobří psi? Ne, oni byli velmi dobří a byli to velikáni, jen zápasili mnohokrát.

Ani to, že máte ve vlastnictví mnohonásobného vítěze, Vám nezaručí vítězství. Ale vraťme se ke game testu. Takže jak jsem řekl, pokud Vás pes přesvědčí o svých kvalitách v malých testech, je čas buď na game test, nebo na oficiální zápas. Ať se stane cokoliv, vždy musíte mít dostatek soudnosti a odvahy rozhodnout, zda se Vám líbilo, co pes předvedl, či zda jste zklamán. V poslední době jsem si všiml, že mnoho chovatelů, kteří své psy testují opakovaně, jim berou šanci na výhru v oficiálním zápase. Opakovaným testováním a nedůvěrou své psy traumatizují a tím výrazně snižují jejich potenciál. Každý game test (nebo oficiální zápas) má na psa stejný dopad, jako na profesionálního boxera účast ve 40 až 50 zápasech. Už jen to, když pes vyhraje jeden zápas, je považováno za velký úspěch. A psi, kteří vyhrají tři nebo pět zápasů, jsou považováni za něco výjimečného. Proto na Vás apeluji, nepodstupujte se svým psem game test opakovaně, stejně Vám to nedá žádnou záruku. Jednoduše proto, že v tomto sportu žádné záruky neexistují.

Jak jsme si již napsali, cílem game testu je dostat psa do situace, kdy již skoro není schopen ani se bránit a vy se snažíte zjistit, jak se k tomuto problému postaví. Chce dál bojovat? Nebo nechce pokračovat a odmítl scratchovat? Musíte zhodnotit fyzickou i psychickou únavu psa. Nicméně musíte mít dobrý úsudek a nenechat svého psa zbytečně v game testu zemřít. Mrtvý pes nemůže dál zápasit, nemůže být na něm chováno, a věřte tomu, že si ani nikdo mrtvého psa nekoupí. Jen blázen by nechal svého psa v game testu tak dlouho – do doby, odkud už není návratu. Nedosáhnete tím ničeho, jen dokážete, že jste bezcitný idiot.

Pro úspěšný game test je nutné pro Vašeho psa vybrat správného soupeře. Doporučuji o jednu či dvě libry těžšího psa, který je dobrý bojovník. Pokud víte co hledáte, je zbytečné používat pro testování Vašeho psa dva oponenty. Je to příliš riskantní a není to pro Vašeho psa bezpečné, ale o tom jsem již psal v minulém článku. Použití dvou psů v game testu pouze dokazuje, že majitel nemá „dobré oko“ pro to, co hledá a ani dobrý úsudek jako chovatel. Snažte se testovat game Vašeho psa bezpečně a přiměřeně.

Na co se zaměřit:

  • Snaží se Váš pes neustále držet zákus, ať už je ve výhodě, nebo i když je zrovna „spodním psem“? Pro mě je to jedno z nejdůležitějších znamení, že je pes game. Pokud Váš pes drží zákus bez ohledu na to, zda je pro něj situace výhodná, či nikoliv, je pravděpodobné, že je game, neboť se snaží neustále vyhrát. Naopak pokud je Váš pes v nevýhodné situaci (např. když je spodní pes) a začne panikařit a snaží se jen dostat zpět na nohy, je pravděpodobné, že tento pes game není.
  • Poznáte na „výrazu“ tváře Vašeho psa, že to co dělá, ho baví? Bez ohledu na to co se děje, měl by Váš pes být aktivní a myslet si že vyhrává. Pokud Váš pes ztrácí zájem a kouká po okolí, pokud se odvrací od svého soupeře, nebo pokud začne kňučet bolestí, jeho šance na výhru se zmenšují.
  • Má Váš pes ocas nahoře a vrtí s ním? Dobře. Nebo má ocas ochablý, či stažený mezi nohama? Můžete doufat, že to je způsobeno klenutými zády psa, ale pravděpodobně jste majitelem oříška.
  • Umí bojovat v rohu, dostat se z nevýhodné situace a otočit ji ve svůj prospěch? Dobrý pes je naštvaný, když je zápas přerušen a nechce nic jiného, než pokračovat v boji. To poznáte při pauze při scratchi – jak se Váš pes chová v rohu? Pokud Váš pes v rohu nic nedělá, jen stojí a dívá se na Vás – to jsou věci, kterých je potřeba si všímat.
  • A nakonec – jak Váš pes scratchuje? Uvědomuji si, že i velmi dobří psi někdy scratchují pomalu. Ale obecně je dobré mít psa, který scratchuje velmi rychle a tvrdě. Někdy se stalo, že při tvrdém scratchi se pes praštil hlavou o protilehlou stěnu ringu (když např. soupeř uhnul). Tak či tak je tvrdý, rychlý scratch známkou game psa, což může v mnoha případech oponenta zlomit a ten odmítne dále bojovat. Těchto případů se stalo hodně a je zbytečné je zde vyjmenovávat.

Pointou je, že pokud Váš pes projde game testem, můžete jej použít na oficiální zápasy nebo do chovu. Ještě mě napadl jeden příklad, proč je zbytečné podstupovat se psy více game testů. Někdo může argumentovat tím, že buldoci milují boj, proč by jim tedy nadměrné testování mělo škodit? Odpověď je jednoduchá (když nebudu brát v potaz riziko fyzického poškození psa): můžete sebevíc milovat zmrzlinu, ale pokud Vás někdo donutí sníst najednou 40 kbelíků zmrzliny pokaždé, když usednete ke stolu s jídlem, určitě se Vám zmrzlina brzy zprotiví. Už mě chápete? Je zbytečné ničit nadšení z boje nadměrným testováním.

Chytrákům, kteří mi na můj způsob testování, který jsem Vám teď popsal, říkají, že jsem na své psy moc měkký, mám jedinou odpověď: jsou to kecy. Moji psi v 87 procentech prokázali, že byli game a to proti jedněm z nejlepších psů v naší zemi. Je potřeba si uvědomit, že rolly slouží jen ke dvěma účelům – k vypracování stylu psa a ke zvýšení sebedůvěry psa ve své schopnosti. Je to úplně něco jiného než game test, ve kterém se pes nic nenaučí, jen Vám ukáže, jak se chová vyčerpaný. Jakmile Váš pes podstoupí game test, nebo náročný zápas, nezapomeňte ho o několik měsíců později nakrátko postavit proti méně zkušenému protivníkovi (např. psovi, kterého chcete otestovat). To bude psa udržovat v dobré psychické kondici a nebude si tuto aktivitu spojovat s extrémním vyčerpáním.