+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

Na diskuzních fórech či při osobní komunikaci se velmi často střetávám s názorem, že je škoda, že není plemeno Americký Pit Bull Teriér (APBT) zastřešeno organizací Fédération Cynologique Internationale (FCI). Jelikož je toto téma neustále přetřásáno a mnoho hobby majitelů plemene APBT nechápe negativní postoj většiny chovatelů APBT, rád bych tímto článkem sdělil svůj názor na tuto problematiku.

Jak mnoho z Vás ví, tak organizace FCI sdružuje mnoho plemen, kdy poté vzniká mylná představa o tom, že jakmile není některé plemeno registrováno (resp. uznáno) touto organizací, tak se jedná o oříšky – neboť pouze FCI má právo vydávat průkazy původu (PP). V první řadě je potřeba si ale uvědomit, že organizace FCI není jedinou organizací, která se snaží zastřešit chov mnoha plemen, kdy za plemeno APBT jmenujme například ADBA, UKC, AKC či registr našeho klubu APBT Online Register. Jistě Vás napadne, že organizace FCI má nejdelší historii a tudíž je logické brát tuto organizaci jako jednu z hlavních.

Ono tomu tak ale není: FCI byla založena v roce 1911 Německem, Rakousko-Uherskem, Belgií, Francií a Nizozemskem. Během první světové války ale organizace FCI zanikla a byla obnovena až v roce 1921 organizacemi Société Centrale Canine de France a Société Royale Saint-Hubert v Belgii. Pro zajímavost např. organizace ADBA vznikla v roce 1909 a její působení nebylo nikterak přerušeno – logicky má tedy ADBA delší historii. Proč se tedy FCI těší takové oblíbenosti u jiných plemen a ne u APBT? Je to jednoduché, FCI je jednoduše vidět a snaží se tvářit, jako by byla jediná organizace, která má pravomoc registrovat psy – v mnoha případech jí dávají za pravdu i samotné státní orgány. FCI se tento přístup veskrze povedl, neboť často slýchám nářky, jak není APBT registrován pod FCI a jaká že je to škoda. Mnoho dlouholetých chovatelů APBT na tyto nářky odpovídá jednoduše: APBT naštěstí není registrován pod FCI a doufám, že nikdy nebude!

Abyste pochopili názor těchto chovatelů, zkuste se podívat na plemena, která zastřešuje organizace FCI. Nedívejte se ale na současné představitele daných plemen, ale na představitele těchto plemen před 60 – 80 lety. Zkuste se zaměřit na ryze pracovní plemena (např. lovecká), u kterých FCI svými striktními nařízeními na kluby a zastřešující organizace zastupující jednotlivé kynology, posouvá kynologii stále více do světa výstav. Toto se negativně odráží právě v chovatelské činnosti a psi těchto plemen stále více ztrácí odpovídající povahu, tedy vrozené povahové rysy daných plemen a stávají se na hony vzdálení původnímu určení. Vezmeme-li v potaz stále se snižující psychosomatickou a zdravotní odolnost, nedokonalou imunitu, množství dědičných vad a predispozic vážných onemocnění, musím se pod vyjádření zkušených chovatelů plemene APBT, kteří nechtějí jakékoliv zastřešení plemene APBT organizací FCI, podepsat.

Mnoho zájemců o plemeno APBT je zpočátku zmateno z toho, že zde není žádná oficiální organizace, která by dostatečně řídila chov plemene APBT a určovala směr jakým má toto plemeno směřovat. Chov APBT je z tohoto důvodu odlišný od chovu ostatních plemen (zastřešených organizací FCI). Chovné páry vybírá či o podmínkách uchovnění daných jedinců rozhoduje jen a pouze chovatel a nikdo mu nenařizuje, kolik výstav musí se svými psy absolvovat, či kolik centimetrů má mít pes v kohoutku. Ano, v jistém ohledu tento přístup nahrává množitelům, na druhé straně je chovatel zodpovědný za své odchovy a směr jakým se vydal. Znám případy z klubů plemen zastřešených organizací FCI, kdy jsou jako krycí psi vybíráni téměř výhradně psi majitelů, kteří mají vřelé vztahy s poradcem chovu daného plemene. Chovatel plemene APBT má ve výběru chovných párů a podmínek pro uchovnění téměř volnou ruku, což umožňuje posouvat kvality plemene APBT dál, resp. minimálně udržovat toto plemeno stejné jako bylo třeba před 100 lety, o čemž se plemenům zastřešeným organizací FCI může jen zdát.

Z tohoto důvodu je potřeba důsledně vybírat chovatele, od kterého si chcete pořídit psa, neboť Vaše volba Vás bude doprovázet po dalších x let. Pokud si ale myslíte, že by jakékoliv zastřešení chovu APBT organizací FCI vedlo ke zpřehlednění chovu APBT, zkuste se obrátit na nějakého majitele psa plemene uznaného organizací FCI a zkuste se ho zeptat na poměry na výstavách a vztahy mezi chovateli. A jak jsem již napsal výše, mnohdy jsou tito psi slabým odleskem původních pracovních plemen a mnohdy jsou už pro původní využití zcela nevhodní. Dovolím si dokonce tvrdit, že organizace typu FCI škodí plemenům psů, které zastřešuje, neboť jsem toho názoru, že cílem jakékoliv podobné organizace by mělo být udržení povahových vlastností, zdraví a upotřebitelnosti daných plemen pro budoucí generace, což FCI nedělá.