+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

Nedávno vzbudilo můj zájem to, že spousta lidí používá tyto termíny nesprávně. Četl jsem komenty jako „museli použít krycí kozu, takže to musela být pořádně game fena“ nebo „tenhle game pes utáhl xxx kilo“ a tak dále. Gameness nemá co dělat s agresivitou, psími sporty, kořistnickým pudem ani s ničím podobným a komentáře jako jsou ty výše zmíněné (speciálně od lidí, kteří jsou údajně ostřílenými a zkušenými majiteli APBT), šíří a upevňují falešnou definici těchto termínů. Nejlepší definice game, jakou jsem kdy slyšel, je tato: „Vůle a chuť dominovat svému oponentovi navzdory nepříznivým podmínkám.“

Ano, řekl jsem oponentovi, protože existuje pouze jedna jediná cesta, jak prokázat, zda je pes game – a to v zápasu proti jinému APBT. Je spousta lidí, kteří tohle neslyší rádi a raději si vymýšlí vlastní definice a vytváří vlastní metody dokazování game. Skutečnost je ale taková, že tyto termíny byly dány našimi předky a byly aplikovány na předky našich psů a nejsou tady tedy od toho, abychom se je snažili ohnout a přizpůsobit naší chuti a našim představám.

Také existují různé hloubky a stupně game. Možná jste slyšeli vyjádření jako „tenhle pes je deep game“ nebo „prohrál dead game v x hodinách“ (pokud jste pravidelnými čtenáři našeho časopisu, jistě jste tato spojení zaznamenali). Když čtete historické články o APBT, jsou tyto rozdílné termíny používány v závislosti na stupni gameness, jakou ten daný pes prokázal. A jsou určeny v závislosti na dvou klíčových slovech oné definice, kterou jsem uvedl výše. Na VŮLI psa pokračovat a na MNOŽSTVÍ NEPŘÍZNIVÝCH OKOLNOSTÍ, kterým musel čelit. Například řekněme, že deep game pes tuto svoji vlastnost prokázal tak, že šel proti oponentovi ve dvouhodinovém zápase, většinu času byl spodním psem a svůj poslední scratch dokončil se zlomenou nohou. Dead game pes pak bojoval až do posledního dechu a nikdy nezakolísal ve své VŮLI pokračovat, ačkoliv bezpochyby čelil extrémním NEPŘÍZNIVÝM OKOLNOSTEM. Znovu opakuji, jsou to jen příklady.

A teď – vím, že někteří se budou chtít hádat (opět ve snaze přetvořit si význam game tak, aby pasoval na to, co se jim hodí a co by rádi, aby znamenal) – „Dobrá, ale přeci když pes tahá při pullingu, tak ukazuje svoji VŮLI pracovat a množství zátěže, kterou táhne, pak určuje množství NEPŘÍZNIVÝCH OKOLNOSTÍ, kterým čelí. Tudíž přece ukazuje svůj game.“ Tohle ale absolutně NENÍ pravda. Znovu, tyto termíny byly vytvořeny našimi předky, aby popisovaly velmi specifický rys jejich zápasnických zvířat a je obrovský rozdíl mezi psem, který soutěží ve weight pullingu a mezi psem, který čelí oponentovi. Důvod, proč toto mohu potvrdit z vlastní zkušenosti (nechci tím psy nijak polidšťovat, jen chci dát příklad), je ten, že jsem se sám věnoval jak kulturistice, tak přímému zápasu jeden proti jednomu. A s naprostou jistotou vám můžu říct, že když jsem byl v posilovně a zvedal činky, bylo to velmi náročné a vyčerpávající jak pro mysl, tak pro tělo. A ano, vyžadovalo to určité množství výdrže a odhodlání pokračovat, když byl člověk úplně vysílený a tak zmožený, že si takřka ani nemohl utřít vlastní zadek. Ale všechno tohle naprosto bledne ve srovnání s tím, jaké odhodlání to stojí pokračovat v zápase proti jinému trénovanému oponentovi, pokrytý modřinami, otlučený a s pocitem, že soupeř je po celou dobu zápasu lepší.

Ještě k tomu o agresivitě. To vůbec nic neznamená. Když se vrátím zpět k mému příkladu z lidského světa, potkal jsem nespočet lidí, kteří byli velmi bojovní a agresivní, ale v okamžiku, kdy se dočkali konfrontace s nějakým soupeřem, jejich agresivita téměř okamžitě zmizela. A často se tak děje i mezi psy.

Dalším termínem, který je úzce spojený s game a gameness, a který často bývá ne zcela správně pochopen a užíván, je „game bred“ (neboli game chov). Tenhle výraz je velmi jednoduché shrnout. Bulldog, jehož rodokmen je z větší části tvořen psy, kteří prokázali game či o kterých je doloženo, že dávají vysoké procento game psů ve svém potomstvu, pak může být označován, že je game bred.

Závěrem bych chtěl říct, že úmyslem tohoto článku v žádném případě nebylo propagovat, povzbuzovat či omlouvat zápasení se psy. Článek byl napsán čistě za účelem osvětlení těchto pojmů, protože věřím tomu, že nesprávné používání těchto termínů (nebo jejich ignorace a ignorace odkazu našich psů) je obrovskou křivdou předkům našeho moderního APBT a hlavně NAŠIM předkům, kteří v mnoha případech obětovali celý svůj život k vytvoření a vylepšování toho, co jen málo z nás má v dnešních dobách – skutečného game bred bulldoga!

Pro ty z vás, kteří význam těchto termínů nechápali či jste je používali nesprávně, tak doufám, že vám tento článek pomohl některé věci si ujasnit. A pro ty z vás, kteří tohle považujete za základní znalosti ohledně APBT, tak doufám, že jste si čtení článku alespoň užili.

autor: CHAMP