+420 774 383 033 info@kchpbt.cz
Jelikož je opakování matka moudrosti je potřeba si zopakovat některá specifika chovu amerického pitbulteriéra. V poslední době jsem opět narazil na spousty rádoby ochránců a samozvané odborníky, kteří nemají na práci nic jiného než hledat problémy tam kde nejsou. Tito lidé upadají do mdlob např. při pohledu na amerického pitbulteriéra u boudy uvázaného na řetězu. Popřípadě se snaží chovatelům vysvětlit, že socializací lze amerického pitbulteriéra převychovat.

Americký pitbulteriér byl odjakživa držen na úvaze (řetězu) a to hned z několika důvodů:

Výhody by se dali shrnout do několika bodů (pokusím se tyto body srovnat s často obhajovaným držením psa „na gauči“:

  • Bezpečnost – povaha amerického pitbulteriéra je prostě taková, že se nesnese s jinými psy a proto je v zájmu chovatele zamezit jakémukoliv kontaktu mezi svými svěřenci. Pokud se toto jednoduché pravidlo nedodrží, může to mít fatální následky pro psy, protože u amerického pitbulteriéra bylo cílenou plemenitbou potlačeno smečkové chování. Zjednodušeně řečeno: ve smečce pokud se pes dostane do potyčky a zjistí, že nemůže „porazit“ protivníka, tak uzná jeho vyšší postavení a utvrdí se tak hierarchie ve smečce. U amerického pitbulteriéra toto chování neuvidíte, protože americký pitbulteriér byl vyšlechtěn jako největší zápasník všech dob – proto, i když je mnohdy vážně zraněn, vždy bude chtít pokračovat v boji. Jistě si umíte představit následky, pokud se k sobě dostanou typičtí představitelé amerického pitbulteriéra. Myslím si, že o tomto by Vám mohl vyprávět skoro každý chovatel amerického pitbulteriéra, který chová více psů – téměř každému se po čase stane nehoda a psy se k sobě nedopatřením dostanou.
  • Pes se může kdykoliv vyprázdnit – asi by jste nebyli rádi, kdyby Vám pes doma nechal překvapení, kdykoliv by pocítil potřebu. Ano, pes se dá naučit, že počká na svého páníčka, ale při představě, že pes má čekat cca 9 hodin na vyvenčení, není přirozenější pro psa, že se vyprázdní kdykoliv má potřebu?
  • Tvorba vitamínu D – na wikipedii se dozvíme následující:„Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůžipůsobením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Fotony ultrafialového záření štěpí B jádro 7‑dehydrocholesterolu za vzniku cholekalciferolu, tedy vitamínu D3. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník. Syntéza působením slunečního záření by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby, v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. „
    Když je pes zavřený doma, nemá přístup k přímému slunečnímu záření. Vitamín D je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím. Není ze zdravotní stránky výhodnější mít psa na úvaze, kde má dostatek slunečního záření?
  • Pes, který je držen na úvaze se jednoduše nenudí. Takovýto pes je stimulován vnějšími podněty (ptáci, jiní psy, lidi, auta….) a reaguje na ně. To vše má pozitivní vliv na psychickou pohodu psa a odráží se to i na jeho chování. Ano, můžete argumentovat tím, že i pes chovaný v bytě se po dobu nepřítomnosti svého majitele nemusí nudit. Ano, to je pravda, ale rád bych viděl ten byt např. po jednom měsíci. Zajímalo by mne, jestli by byl takový byt ještě obyvatelný.
  • Americký pitbulteriér je velmi aktivní pes, který potřebuje pohyb. Pokud máte psy na úvaze dlouhém řekněme 4,5 metru, tak výběh, který dopřejete svému psovi je 9 metrů. A na těchto devíti metrech výběhu si ten pes může běhat dle libosti, skákat, hrabat – prostě dělat cokoliv ho napadne. Vzhledem k tomu, že pes nemá před sebou fyzickou bariéru (jako např. stěnu kotce), nabádá ho to k fyzické aktivitě. Z vlastní zkušenosti vím, že pes v kotce není tak aktivní jako pes na úvaze. Takže i kdybyste postavili devíti metrové kotce – pes bude šťastnější na úvaze.
  • Na zdraví psa, drženého na úvaze má také vliv to, že je vystaven různým teplotním podmínkám, povětrnostním vlivům… prostě různému počasí. Psi držení na úvaze jsou všeobecně zdravější, odolnější vůči nachlazení. Toto ale úzce souvisí s problematikou ubytování psa drženého na úvaze. Bouda pro psa, který je celoročně držen na úvaze by měla být kvalitní. Pokud možno zateplená (polystyrenem, nepleťte si to prosím s vytápěním psí boudy), s kvalitní vystýlkou (suchá a čistá sláma) a s předsíňkou (aby na psa nefoukalo, když bude odpočívat).

 

Takto bych mohl pokračovat velmi dlouho, ale bylo by to zbytečné. Snažil jsem se uvést pro mne markantní výhody. Sám za sebe mohu držení psů na úvaze doporučit. Samozřejmě, že by pes neměl být držen na řetězu celý život. S takovým psem je potřeba také chodit na procházky a dát mu jinou zábavu, než tu, kterou si vymyslí sám u boudy. Ale to zde jistě zmiňovat nemusím. V příštím článku si povíme něco o socializaci, povaze amerického pitbulteriéra a snad se mi podaří osvětlit i pro lajckou veřejnost to, proč toto plemeno máme tak rádi takové jaké je.