+420 774 383 033 info@kchpbt.cz

Standard plemene APBT

„Jelikož je mezi laickou veřejností, ale i mezi majiteli psů plemene APBT, rozšířenou fámou, že plemeno APBT nemá vlastní standard, rozhodli jsme se přeložit do českého jazyka standard dle společnosti ADBA.  Vzhledem k nesprávnému používání standardu Amerického pitbull teriéra k identifikaci plemen v připravovaných zákonech a vyhláškách, se společnost ADBA rozhodla, že součástí jejího standardu bude i ustanovení současného využití.“

 

I. Úvod

A. Chceme-li skutečně a pravdivě porozumět plemennému standardu, je nezbytností znát historii, která se k plemeni vztahuje.
B. Cílem soudce je nezaujatě vybrat jedince s kvalitní zásobárnou genů a zároveň s typickým vzhledem.
C. Povinností v hodnocení je zanechat své preference stranou a rozhodnout podle sjednoceného standardu.

II. Celkový vzhled – 20 bodů

A. Shodnost s chovným typem

  1. Pes by měl vypadat jako APBT z minulosti.
  2. Robustní, působící dojmem síly. Nikoliv subtilní či slabý.
  3. Hranatý, s výraznými kostmi, solidní přední částí a lehkou a pružnou zadní částí.
  4. Typ postavy by měl být atletický, ne příliš objemný. Svalstvo by mělo být přiměřené a hladké, ale zároveň jasně definované.
  5. Prezentace dospělého psa – štíhlá postava, se zvířetem by se mělo pracovat. Žádoucí jsou viditelné náznaky žeber a páteře (ne však kyčelních kostí), čistá lesklá srst a krátké drápky.

Prezentace štěněte – dobře živená postava, neměla by být vidět žebra, páteř ani kyčle. Srst by měla být čistá a lesklá, drápky zakrácené.

B. Vyváženost

  1. Shodné zaúhlení předních i zadních končetin – nejlépe se posoudí při klusu.
  2. Výška v poměru k hmotnosti – nejvyšší pes na danou váhu.
  3. Velikost hlavy v poměru k tělu. Hlava by se v normální svislé poloze měla nacházet nad horní částí zad.

C. Prezentace

  1. Pes je socializovaný, projevuje zájem o věci a dění kolem sebe.
  2. I když je určitý stupeň agresivity proti ostatním psům charakteristickým rysem plemene, nezvladatelné chování může odvádět pozornost soudců od přesného posuzování.

D. Zdraví

  1. Vitalita psího ducha, lesk srsti a jasnost oka vyzařuje zdraví jednotlivých zvířat.
  2. Barvy a barevné vzory, o nichž je známo, že jsou geneticky spojeny se zdravotními problémy, budou považovány za vážnou vadu.

Chyby: barevný typ merle, albinismus (bílý pes s modrýma nebo růžovýma očima, růžovým nosem a pysky, bez známek pigmentu na polštářcích tlapek, očních víčkách atd.)

III. Vztah, povaha – 10 bodů

  1. Jistý a ostražitý
  2. Má zájem o věci kolem sebe, své okolí má pod kontrolou, necítí se ničím ohrožen.
  3. Ke svým blízkým je velmi mírný.

Chyby: plachý, bázlivý.

IV. Zadní část – 30 bodů

A. Bedra

  1. Široká a dostatečně dlouhá. Krátká bedra narušují pružnost psa, dlouhá pak nutí psa nést velkou hmotnost a to ovlivňuje jeho hbitost a rychlost.

B. Boky, kyčle

  1. Dlouhé a šikmé s dostatečnou šířkou. Může být posouzeno s nasazením ocasu, které by mělo být nízké.
  2. Ideální sklon kyčle by měl být 30° vzhledem k zemi.

C. Proporce zadní nohy

  1. Stehenní kost (femur) by měla být tak dlouhá, aby kolenní kloub byl v horní třetině končetiny.
  2. Kost holenní (tibia) a kost lýtková (fibula) jsou nejdelší kosti zadní končetiny.
  3. Délka metatarsu (nártních kostí) je průměrná. Svaly jsou navázány z obou stran, aby se hlezna pohybovala paralelně vedle sebe a neodchylovala se ani<br> dovnitř ani ven. Nártní kosti, hlezno a dolní část bérce by měli být lehké, jemné a pružné.
  4. Zadní zaúhlení – poměr mezi délkou kostí a svalů, které se na tyto kosti váží, způsobuje ohnutí kolenního kloubu a dobrý ohyb hlezna. To přispívá k přirozené<br> elastičnosti, která je velmi žádoucí.
  5. Připojení svalu je dlouhé a hluboké, zvláště kolem kloubu. Což způsobuje, že svaly vypadají hladce (ne trsovitě), ale přitom jsou jasně definované a patrné.

Chyby: krátká nebo plochá kyčel, rovný kolenní kloub, dvakrát spojená nebo křivá hlezna, kravský postoj, trsovité svaly.

V. Přední část – 20 bodů

A. Hrudní koš

  1. Hluboký, eliptického tvaru s výraznou hrudní kostí. Ze strany by spodní část hrudního koše měla být v úrovni loketního kloubu
  2. Dobře klenutý nahoře, ke spodku se zužující. Zasahuje hluboce do beder.

B. Ramena

  1. Ramena jsou širší než hrudní koš v místě osmého žebra. Lopatka je široká a plochá a je položena dozadu v úhlu 45° nebo méně vzhledem k zemi. Umožňuje<br> adekvátní uchycení svalů vzhledem k těžkému a mohutnému hrudníku.
  2. Pažní kost je pod opačným úhlem 45° a je dostatečně dlouhá, aby loket byl v úrovni spodku hrudního koše. Lokty těsně přiléhají k tělu.
  3. Předloktí jsou pevná a o něco delší než pažní kosti. Jsou dvakrát tak silná co metatarsy u hlezna.

C. Packy

  1. Malé a úhledné, vysoko posazené na zápěstí.
  2. Polštářky jsou silné a dobře stavěné.
  3. Paspárky jsou přirozené na předních nohách. Na zadních se jedná o výjimku.

Chyby: Barelovitý nebo úzký hrudník, jemné kosti, vybočené lokty, otevřené tlapy, tenké polštářky, paspárky na zadních nohách.

VI. Hlava a krk – 15 bodů

A. Krk

  1. Mohutně osvalená základna lebky.
  2. Poměrně dlouhý.

B. Hlava

  1. Velikost hlavy vyrovnaná v poměru k celému tělu.
  2. Dvě třetiny šířky ramen.
  3. Klínovitá z pohledu seshora a ze strany, kulatá z pohledu zepředu.
  4. Líce jsou o 25% širší než krk na bázi lebky.
  5. Délka čumáku by měla odpovídat vzdálenosti báze čumáku k týlu.
  6. Hřbet čumáku je dobře vyvinutý. Výplň pod očima by měla být širší než hlava na základně uší.
  7. Hlava by měla být hluboká a tvrdá od vrcholu až po dolní čelist.
  8. Hranatá tlama
  9. Sevřené pysky
  10. Zuby – řezáky by se měly setkat v přední části v nůžkovém skusu. Špičáky by měly být v bázi široké, ke konci se zužující. Horní špičáky doléhají těsně za spodní špičáky. Zuby by měly být pevné a zdravé a žádný špičák by neměl chybět.
  11. Oči – malé a hluboko posazené. Eliptického tvaru při pohledu zepředu, trojúhelníkové z boku.
  12. Uši – nedává se přednost ani kupírovaným ani nekupírovaným uším. Jde jen o zvýšení atraktivity jednotlivého psa.

Chyby: Krátký krk, příliš velké tváře, nerozvinutý čenich, příliš velké pysky, chybějící špičáky, předkus nebo podkus do té míry, že špičáky nesedí pevně pospolu.

VII. Ocas a srst – 5 bodů

A. Srst

  1. Kůže je silná. Okolo krku a hrudi volná, jinde těsně přiléhající. I u dobře trénovaného zvířete jsou patrné záhyby kolem krku a hrudníku.
  2. Krátká a naježená. Lesk ukazuje celkové zdraví zvířete.
  3. Jsou přípustné všechny barvy a barevné vzory; kromě těch, o kterých je  známo, že geneticky souvisejí se zdravotními problémy.

B. Ocas

  1. U kořene silný, ke konci se zužující. Přiměřené délky – konec ocasu by měl sahat ke hleznu.
  2. Když je uvolněný, měl by viset dolů, jako rukojeť pumpy.

Hlavní chyby: Barevný vzor merle nebo albinismus.
Vady: Delší srst, srst lemující ocas či jiné části těla, jakýkoliv jiný než rovný ocas.
Diskvalifikace: Agresivita na lidi, jednostranný nebo oboustranný kryptorchismus, kastrace. Především by však měl Americký pitbull teriér vystupovat jako atlet. Jeho tělo je stavěno na rychlost, sílu, obratnost a vytrvalost. Musí být vyvážen ve všech směrech. Příliš mnoho z jedné věci mu ubírá ve věci další. V ideální formě je dílem dokonalosti a krásy.

Překlad: Jana Fornouzová
tisková mluvčí KCHPBT

 

Poslední přidané články:

The Henry – Dibo Cross

Předně bych chtěl upozornit, že tenhle „příběh“ je založen na logickém uvažování, které může být doloženo, ale zároveň jej nechci vydávat za přímou pravdu. Je to jen jakési naťuknutí čtenáři, jakým směrem lze také uvažovat při chovu bulldogů a proč jsou...

Držení psa na úvaze

Jelikož je opakování matka moudrosti je potřeba si zopakovat některá specifika chovu amerického pitbulteriéra. V poslední době jsem opět narazil na spousty rádoby ochránců a samozvané odborníky, kteří nemají na práci nic jiného než hledat problémy tam kde nejsou. Tito...

Sportovní den – BC Star Plzeň

Náš klub byl pozván na sportovní akci, kterou spolupořádal Boxing Club Star Plzeň. Jelikož jako jeden z hlavních pilířů našeho klubu je prezentace plemene Americký Pit Bull Teriér (APBT), tuto nabídku jsme s radostí přijali a za klub se zůčastnili Miroslav...

Gator Boy’s CH Mickey

Do redakční pošty nám poslal jeden zahraniční chovatel APBT naskenované články věnované historii APBT, ale jsou ve stavu, kdy nelze určit autora či publikace, ve kterých byly tyto články uveřejněny. Jelikož se ale jedná o velmi zajímavé informace, které popisují...

Členství v Klubu Chovatelů Pit Bull Teriérů

Mnozí z Vás si jistě všimli, že nikterak nepropagujeme (čti: nenutíme lidem) vstup do Klubu Chovatelů Pit Bull Teriérů (KCHPBT). Když jsem se ale nad tím zamyslel, tak projekty, které náš klub zastřešuje mají (skromně řečeno) celosvětový dopad a jejich bezproblémový...

Weight Pull tréning (by Mark Landers) – 2. část

Část II. Jen pro rekapitulaci, kde jsme přestali. Pokud jste trpěliví, měli byste už vidět výsledky z tréninku na dvorku i na procházkách. Když jsem psal tento článek, sám jsem pracoval s několika novými psy a dosáhl jsem dobrých výsledků. Než se pustíme dále, dovolte...

Weight Pull tréning (by Mark Landers) – 1. část

Část I. Když jsem usedl k napsání tohoto článku, přemýšlel jsem, jak vysvětlit tak složitou věc, jako je vzít štěně nebo mladého psa a naučit jej tahat. Pak jsem si pomyslel, že na to jednoduše půjdu po malých krůčcích, jako když začínám trénovat psa. Nejprve mě...